I Odder Kommunes biodiversitetsplan er et af målene at udlægge 50 procent af de kommunale skove til urørt skov. Dette svarer til cirka 30 hektar skov.
Vil du være med til at beskytte naturværdierne i Sondrup området? Så kom og vær med til at registrere så mange arter som muligt til Bioblitz den 26. juni.
Hvad kan tage din opmærksomhed, når du kører bil?
Med kurs mod Endelave, Tunø og Samsø i Det Østjyske Øhav stævner Verdens Mindste Krydstogt ud på sin første testtur d. 31. maj fra Hou Havn.
Den nye dæmning i Odder Å ved Alléen er med de sidste dages store regnmængder virkelig blevet testet.
Snart begynder højsæsonen for sommerhusudlejning, og der er derfor god grund til at få gjort sommerhuset helt klar. Ifølge en af landets førende sommerhusudlejere kan du med ganske få tiltag sikre, at dit sommerhus står knivskarpt til sommerens gæster.