Seneste opdateringer fra Østjyllands Brandvæsen på X: RT @OjylPoliti: Østjyllands Politi er pt. til stede ved 2 forskellige færdselsuheld på motorvej E45 ved Hadsten og Fårup pga. meget glatte…
Den 26. december blev der begået indbrud på Rådhusgade i Odder. Indbruddet fandt sted mellem kl. 17:55 og kl. 19:30. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Torsdag kl. 15.38 traf betjente fra lokalpolitiet i Odder en 20-årig mand ved hans bil. Betjentene havde mistanke om, at manden havde affyret fyrværkeri, hvilket førte til, at han blev visiteret, og bilen blev ransaget.
Onsdag eftermiddag blev to ældre borgere i Odder ofre for svindel, da falske bankmænd slog til. En 86-årig kvinde og en 86-årig mand blev begge narret til at aflevere deres kreditkort og tilhørende koder til de falske bankmænd.
En hændelse fandt sted i Odder, da personalet i et supermarked på Rådhusgade kontaktede Østjyllands Politi søndag kl. 20.11. En butikstyv havde stjålet en del kød fra supermarkedet.
Betjente har gennemført en række stående færdselskontroller i flere byer, herunder Odder, med særligt fokus på sprit- og narkokørsel. Kontrollerne blev udført som en del af en større indsats, der også omfattede byer som Randers, Assentoft, Hornslet, Egå, Risskov, Skejby, Hammel, Sabro, Beder, Malling, Hadsten, Viby J og Aarhus.
Onsdag den 3. december blev der begået et indbrud i en privat beboelse på Gersdorffsgade i Odder. Indbruddet fandt sted mellem kl. 12.45 og kl. 20.30.
En hændelse i Odder onsdag udviklede sig fra et simpelt tyveri til et røveri, da to 47-årige mænd blev truende over for en butiksansat på Rådhusgade. De to mænd kom ind i butikken lidt over middag, hvor den ene forsøgte at distrahere personalet, mens den anden listede ud med en dyr kaffemaskine.
Østjyllands Politi modtog søndag morgen kl. 07.01 en anmeldelse om indbrud i en forretning på Rådhusgade i Odder, der sælger tøj og udstyr til skisport. Indbruddet fandt sted mellem fredag aften kl. 20.00 og søndag morgen kl. 07.00.
Østjyllands politikreds har i det seneste døgn modtaget anmeldelser om ni indbrud i privat beboelse. Heraf er to indbrud sket i Odder.
Lørdag d. 15/11 blev der begået indbrud på Ankjær i Odder. Indbruddet fandt sted mellem kl. 16.20 og 22.45. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.
På denne side kan du løbende finde opdateringer om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante hændelser fra Odder og omegn. Vi samler informationer fra myndigheder som politi, beredskab og Østjyllands Politi for at give borgerne et overblik over, hvad der sker i lokalområdet. Her kan du blandt andet læse om dagens udrykninger, politiets arbejde, døgnrapporten og politirapporten, samt få indblik i hændelser som brand, ulykke eller situationer, hvor ambulance eller helikopter har været involveret.
Vi lægger vægt på at formidle saglig og opdateret information, så du som borger kan holde dig orienteret om, hvad der sker i dit nærområde. Siden dækker både større og mindre hændelser, og vi opdaterer løbende med nyt, når der foreligger officielle oplysninger fra myndighederne. Det kan for eksempel være korte notitser om udrykninger, status på brand eller ulykke, eller opdateringer fra politiets døgnrapport.
Alle informationer på siden bygger på officielle kilder og har til formål at give et retvisende billede af dagens hændelser i Odder og omegn. Vi opdaterer siden løbende, så du altid kan finde de nyeste oplysninger og holde dig orienteret om, hvad der sker i lokalområdet.