Det er forår, og blomster og planter vågner op til dåd. Vi gør dig derfor klar til alt fra køkkenhave til bekæmpelse af mos og beskæring af roser.
Vi skal spise mere grønt og flere planteproteiner for klimaets skyld. Men netop det uselviske formål er en barriere for vaneændringer. For vi lykkes bedst med at ændre vaner, hvis det har et personligt eller egoistisk perspektiv. Derfor er det smart at begynde med egne mål, så følger klimagevinsten automatisk med, forklarer vaneændringsekspert.
Politistationen i Odder får nu to ekstra betjente, samtidig med, at stationens åbningstid udvides.
Der er nu flere muligheder for at få en hurtigtest i Odder Kommune. Der åbnes nemlig et nyt teststed i Saksild samtidig med, at åbningstiden på Egmont Højskolen udvides.
Der blev i starten af 2020, i Odder Kommune, etableret et klimaudvalg. Klimaudvalget har fokus på Klimaloven og målet om at opnå en reduktion på 70 procent i den nuværende CO2-udledning. Hertil er Klimaudvalgets opgave at komme med anbefalinger til, hvordan Odder Kommune kan opnå dette - men de kan ikke gøre det alene, de har også brug for dig.
Politiet har nu gjort det muligt for borgerne at anmode om færdselskontrol.