Lea Korsgaard udforsker forbindelsen til naturen i foredrag på Eriksminde Efterskole

dato

Tag med Lea Korsgaard på en fascinerende rejse ind i et af tidens mest presserende spørgsmål: Hvordan genetablerer vi forbindelsen til vores ophav og naturen omkring os? Foredraget finder sted lørdag den 15. marts 2025 kl. 13:30 på Eriksminde Efterskole i Odder.

Lea Korsgaard, medstifter og ansvarshavende chefredaktør for Zetland, inviterer til et tankevækkende foredrag, hvor hun dykker ned i vores forhold til naturen. Med udgangspunkt i sin kommende bog 'Inden året er omme' deler Lea sin oplevelse af at forsøge at se alle danske dagsommerfuglearter på et enkelt år, selvom hun i udgangspunktet ikke vidste noget om insekterne.

En rejse gennem kultur, historie og natur

Leas jagt på sommerfugle fører hende gennem kultur- og åndshistorien, myter, litteratur og forestillingernes verden. Undervejs opnår hun en uventet erkendelse på Falster en sommerdag. Foredraget tilbyder en unik mulighed for at reflektere over vores forbindelse til naturen og de kulturelle og historiske rødder, der former vores forståelse af den.

Om Lea Korsgaard

Lea Korsgaard, født i 1979, er en anerkendt journalist og forfatter. Udover sin rolle på Zetland, er hun bestyrelsesleder på Danmarks Medie- og Journalisthøjskole. Hun er uddannet journalist fra Syddansk Universitet og har studeret sociologi ved The New School for Social Research i New York. Lea har skrevet flere bøger, herunder bestselleren 'Den der råber lyver' og 'Orgasmeland', der blev nomineret til Weekendavisens Litteraturpris. Hun er også tidligere elev på Eriksminde Efterskole.

Praktisk information
Dato: Lørdag den 15. marts 2025
Tid: Kl. 13:30
Sted: Eriksminde Efterskole, Eriksmindevej 40, 8300 Odder
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut