Odder Kommune opfordrer borgere til at nominere lokale helte til årets Frivillighedspris. Har du en person i tankerne, som gør en forskel gennem frivilligt arbejde? Nu er tiden inde til at give dem et anerkendende skulderklap.
Nominer din kandidat ved at besøge Odder Kommunes hjemmeside, hvor du også kan finde mere information om Frivillighedsprisen. Prisen uddeles som en del af Frivilligmødet den 23. maj, og kommunen opfordrer til at dele opslaget for at inspirere flere til at nominere en værdig person.
DN Odder opfordrer naturinteresserede til at lytte til en podcast med Maria Reumert Gjerding, præsident for Danmarks Naturfredningsforening. I det seneste afsnit af Radio4's "Det billige skidt" giver Gjerding en analyse af valgets indflydelse på naturen, biodiversiteten og den grønne trepart. Foreningen deler anbefalingen på Facebook og ønsker god fornøjelse til dem, der vil dykke ned i emnet.
På Odder Gymnasium er innovation i fokus, når 2g-eleverne i disse dage deltager i et projektarbejde med de 17 verdensmål som omdrejningspunkt.
Eleverne udfordres af deres lærere til at finde løsninger på emner som bæredygtige byer og lokalsamfund samt sundhed og trivsel. Ved hjælp af procesværktøjer som dobbeltdiamanten, omvendt brainstorm og 4P-modellen arbejdes der intenst på at udvikle kreative prototyper.
Aktiviteterne emmer af engagement og ny tænkning, som forhåbentlig udmønter sig i nyskabende løsninger på globale udfordringer.
Odder Kommune har netop delt en opdatering på Facebook, hvor de takker alle, der har bidraget til at gøre valgdagen vellykket. Lasse, Hanne og resten af stemmetællerne er i fuld gang med fintællingen af stemmerne, mens kommunen sender en stor tak til både hjælpere og vælgere.
Valgdeltagelsen i kommunen viser imponerende resultater: Tunø havde den højeste valgdeltagelse med 96,7 %, mens Alrø fulgte godt efter med 94,5 %. Samlet set endte valgprocenten for hele Odder Kommune på 87,6 %. Dette resultat er et klart tegn på, at demokrati lever i bedste velgående i området.
6 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Odder. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Kystvejen 10B er netop kommet til salg til hele 7.295.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Odder.
Der er blevet begået indbrud på Saløparken i Odder. Indbruddet fandt sted mellem mandag d. 23. marts kl. 23.00 og tirsdag d. 24. marts kl. 06.50.
Så er der nyt fra Solbjerg Biler ApS
Efter 33 år hos rivalerne BMI, også kendt som FC Århus Syd, er Lasse Brauner Poulsen nu i gang med sin anden sæson som cheftræner for Odder Fodbold U15. I et opslag deler klubben, hvordan Lasse er faldet til i sit nye miljø og er imponeret over Odder Fodbolds set-up og organisering.
Lasse fortæller, at han hurtigt følte sig hjemme i klubben, hvor tæt samarbejde og dygtighed præger ledelsen. Et fællesskab, hvor alle ungdomshold årligt deltager i et stævne i Ringkøbing, fremhæves som et afgørende element i klublivet.
Trods disse positive aspekter nævner han med humor en enkelt uforenelighed: musiksmagen. Lasse, der foretrækker dødsmetal, må kæmpe med spillertruppens præference for hiphop. Assistenterne Mads Hougaard og Magnus Kristensen støtter ham i arbejdet med U15, mens Lars Kaysen og Jesper Greisen står for andetholdet.
Odder Kommune har for nylig afholdt et valg, hvor den lokale stemmeprocent nåede imponerende 87,6%. Med kun en lille afvigelse fra folketingsvalget i 2022, hvor stemmeprocenten var 87,7%, viser dette engagementet blandt de lokale vælgere.
Det endelige stemmeresultat vil snart være tilgængeligt, og interesserede borgere kan finde det gennem Odder Kommunes anbefaling på valg.dk.
Hou og Omegns Idrætsforening (HOIF) har netop annonceret, at de har fået økonomisk støtte fra Kvickly Odder til deres populære "Fede fredage" i den kommende sæson. Foreningen udtrykker stor taknemmelighed for denne hjælp, som skal bidrage til at holde både kontingent og fællesskab på et fornuftigt niveau.
Interesserede familier fra klubben inviteres til at deltage i en ceremoni for modtagelsen af checken. Arrangementet finder sted på fredag kl. 17 i Kvickly Odder, og HOIF opfordrer til, at deltagere ifører sig klubdragten. Tilmelding kan ske ved at kontakte Karin på telefon 2276 9151.
Hou og Omegns Idrætsforening byder på en særlig aften med fodbold, fællesskab og hjemmelavede burgere på fredag. Arrangementet starter kl. 17.30 i Houhallen, hvor deltagerne kan samle deres egne burgere.
Herefter fortsætter aftenen i Egmonthallen, hvor børnene får ekstraordinær fodboldtræning fra to piger og to drenge fra HMI.
Aftenen slutter kl. 20, og alle deltagere skal huske at bestille mad via Houhallens hjemmeside inden torsdag kl. 12:00 for bedst muligt at planlægge træningen.
Nu hvor weekenden nærmer sig, er der masser af spændende aktiviteter at se frem til i Odder. Uanset om du er til kulinariske oplevelser, film eller afslapning, er der noget for enhver smag.
Odder Bibliotek havde i lørdags æren af at huse et spændende show om kryb og kravl, præsenteret af Mikkel Sortemos fra @arternesverden. Arrangementet fangede både børn og voksnes opmærksomhed med fascinerende fortællinger om dyrene.
Børnene havde mulighed for at røre ved kæmpe snegle, en lille skildpadde og en slange, mens to modige mødre holdt en kakerlak. Desuden fremviste Mikkel en kæmpe tudse, som kan lægge op til 66.000 æg om året.
Biblioteket takker både Mikkel og de mange deltagere for at bidrage til dagens succes.
Valgstedet på Gylling Skole fik fredag uventet besøg fra de hjælpsomme piger hos købmanden i Ørting. Med sig havde de lækkert, frisklavet smørrebrød til stor glæde blandt de tilstedeværende valgtilforordnede.
Katja Ivesø, en af de valgtilforordnede, udtrykte stor taknemmelighed for den fine gestus og så frem til at nyde de hjemmelavede madder, der satte ekstra krydderi på en travl dag. Initiativet understreger det stærke fællesskab og sammenhold i lokalområdet, som Odder Kommune stolt kan fortælle.