Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Odder

Lokalt nyt
3 timer siden

Anlægsgartner Mads Beck bliver guldsponsor i Odder Fodbold

Odder Fodbold har indgået en ny sponsoraftale med Anlægsgartner Mads Beck ApS, der styrker samarbejdet og gør gartnerfirmaet til guldsponsor. Det lokale firma har længe været en del af klubben, og nu opgraderes partnerskabet for at skabe værdi for både Odder Fodbold og det lokale samfund.

Samarbejdet, beskrevet som "den blå tråd," skal sikre, at lokale virksomheder som Mads Beck ApS kan bidrage til, at klubben fortsætter sin udvikling. Odder Fodbold udtrykker stor taknemmelighed og ser frem til at fortsætte rejsen sammen med Mads Beck og hans team. Interesserede, der vil lære mere om anlægsgartneren, kan besøge deres hjemmeside.

Lokalt nyt
5 minutter siden

Nordea-fonden støtter forbedringer i Hou Hallen

Hou Hallen kan se frem til nye og bedre badefaciliteter samt forbedrede adgangsforhold takket være en flot donation fra Nordea-fonden.

HOIF - Hou og Omegns Idrætsforening udtrykker stor taknemmelighed for støtten, som vil få en positiv indflydelse på lokalområdet. De fremhæver også det gode arbejde fra både Hou Hallens inspektør og bestyrelse i projektet. Med disse opgraderinger bliver det nemmere og mere tilgængeligt for alle at benytte hallens faciliteter.

Lokalt nyt
3 timer siden

Odder Golfklub inviterer til turnering med præmier fra Brillestudiet

Odder Golfklub byder velkommen til Brillestudiets Turnering søndag den 26. april, hvor både golfspillere fra hele klubben kan deltage. Fokus vil være på golf og gode oplevelser samt samvær på tværs af klubbens medlemmer.

Deltagerne kan se frem til fine præmier sponsoreret af Brillestudiet, og der er ingen krav til niveau, så alle er velkomne til at være med. Tilmelding kan ske online, og klubben ser frem til at få en fantastisk dag på banen sammen.

Lokalt nyt
4 timer siden

Odder Fodbold får Mads Beck ApS som ny guldsponsor

Odder Fodbold har indgået en ny aftale med Anlægsgartner Mads Beck ApS, som nu bliver guldsponsor for klubben. Samarbejdet, kaldet "den blå tråd", er en styrkelse af lokale bånd, hvor Mads Beck ApS bidrager til klubbens videre udvikling.

Partnerskabet handler om mere end blot fodbold, da lokale firmaer som Mads Beck ApS hjælper med at skabe værdi i og uden for banen. Odder Fodbold udtrykker stor taknemmelighed for tilliden og ser frem til det fortsatte samarbejde.

Lokalt nyt
4 timer siden

Odder Kirke inviterer til opmuntrende forårskoncert

Odder Kirke åbner dørene for et pusterum fra hverdagens travlhed med en forårskoncert den 23. april kl. 17. Kirken er vært for en optræden med deres velkendte børne- og juniorkor.

Koret vil dele glæde, håb og måske fremkalde smil selv på en travl onsdag. Arrangementet er en påmindelse om, at lyset stadig har plads i tilværelsen, formidlet gennem børnestemmer og foråretssange. Alle er velkomne til at deltage i denne musikalske oplevelse.

Opslagstavlen
Sponsoreret
5 timer siden
Lokalt nyt
5 timer siden

2y-klasse fra Odder Gymnasium på studietur i Wien

Odder Gymnasium deler begejstret om deres 2y-klassens studietur til Wien, der lige nu løber af stablen. Klassen, der kombinerer fagene matematik og dansk, nyder både godt vejr og høj stemning i den østrigske hovedstad.

Indtil videre har rejsen bragt dem til seværdigheder som Stephansdom og den spanske rideskole, og eleverne har også haft tid til at smage lokale retter på steder som "Anna's Schnitzel Stube".

Lokalt nyt
5 timer siden

To GOG-talenter til Odder Håndbold Elite efter sommerferien

Odder Håndbold Elite har offentliggjort, at de har sikret sig to lovende talenter fra GOG. Bagspilleren Valdemar Hansen og stregspilleren Emil Lindhardt Gimsing slutter sig til klubben fra næste sæson.

Valdemar, 22 år, er kendt for sin fart og spilforståelse og passer godt ind i Odders koncept. Emil, 19 år, bidrager med styrke og motivation på stregpositionen.

Cheftræner Anders Høj ser frem til at arbejde med de to spillere, der begge udtrykker stor glæde over skiftet og ser frem til at udvikle sig i Odders miljø. Begge spillere glæder sig til opbakning i Spektrum Odder.

Lokalt nyt
5 timer siden

Mads Beck ApS bliver guldsponsor for Odder Fodbold

Odder Fodbold byder velkommen til deres nye guldsponsor, Anlægsgartner Mads Beck ApS. Aftalen kommer som en del af klubbens mål om at styrke lokale partnerskaber.

Den nye guldaftale betyder, at Mads Beck ApS nu bliver en endnu tættere del af klubben. Tidligere samarbejdspartner Mads Beck hyldes for sin loyalitet og støtte, som Odder Fodbold beskriver som en essentiel del af klubbens succes.

Under mottoet "den blå tråd", sigter Odder Fodbold efter at bygge stærke lokale bånd, hvor sponsorer spiller en nøglerolle i at fremme klubbens udvikling. Klubben udtrykker stor taknemmelighed over for Mads Beck og ser frem til det fortsatte samarbejde.

Lokalt nyt
5 timer siden

SSP Odder støtter unge i retssager for tryghed og vejledning

SSP og Forebyggelse i Odder fremhæver betydningen af at støtte unge under retssager, selv når de er tiltalt. Diana, en kontaktperson hos SSP, deltager i en retssag som støtte for en ung person.

Hun understreger, at opgaven ikke er at dømme, men at guide og forebygge. Når unge møder retssystemet for første gang, kan det være overvældende, og en kendt voksen ved deres side kan skabe ro og overblik. Formålet er at hjælpe den unge med at forstå situationen og tage ansvar, uanset sagens udfald, for at sikre progression og mindske risikoen for gentagelser.

Alarm112
6 timer siden

Indbrud i Saloparken i Odder

Mandag d. 13. april blev der begået indbrud i Saloparken i Odder. Indbruddet fandt sted mellem kl. 08.00 og kl. 11.45.

Indbrud i Saloparken i Odder
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Alarm112
6 timer siden

Indbrud på Møllebakken i Odder

Et indbrud er blevet begået på Møllebakken i Odder. Indbruddet fandt sted mellem torsdag d. 9. april kl. 16.00 og mandag d. 13. april kl. 07.40.

Indbrud på Møllebakken i Odder
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
21 timer siden

Odder Bibliotek inviterer til musikalsk babycafé med Nana Kirkegaard

På onsdag kan nybagte forældre og deres babyer opleve en hyggelig session med musik og bevægelse på Odder Bibliotek.

Fra kl. 10:00 til 12:00 vil Nana Kirkegaard lede deltagerne gennem sange og små bevægelser designet til leg og afslapning, hvor musikken begynder kl. 10:30. Tilmelding er ikke nødvendig.

Nana Kirkegaard, kendt fra børnebandet Skrallebang, har 25 års erfaring med musik for børn og deres forældre, og leverer bibliotekets populære tilbud til spæde mødre med babyer.

Lokalt nyt
21 timer siden

Klimahandledag med reparationshjælp på Odder Bibliotek

Odder Bibliotek inviterer alle til at få hjælp med småreparationer af tøj og husholdningsmaskiner på Klimahandledagen, torsdag den 23. april fra kl. 13 til 17. Repair Café Odder vil være til stede med symaskiner og skruetrækkere for at hjælpe besøgende med at forlænge levetiden af deres ting.

Arrangementet kræver ingen tilmelding, så interesserede kan blot møde op. Bag initiativet står Repair Café Odder, Renosyd og Odder Bibliotek, som håber at bidrage til affaldsreduktion og ressourcebesparelser ved at tilbyde deres tekniske færdigheder.

Lokalt nyt
22 timer siden

Odder Håndbold Elite præsenterer to nye spillere i aften

Odder Håndbold Elite er klar til at afsløre to nye spillere, der snart vil pryde holdet. Ifølge et Facebook-opslag fra klubben spiller begge de nye talenter på Fyn og er henholdsvis 22 og 19 år gamle. Deres styrke er skud fra baglinjen og midtbanen, hvilket tilføjer spændende muligheder til holdets taktik.

Klubben indikerer også, at denne annoncering er noget særligt, og opfordrer til følge med på deres side i aften kl. 20.00 for at få mere information om de nye tilføjelser til truppen.

Lokalt nyt
23 timer siden

Odder Fodbolds U14 afslutter succesfuld træningslejr

Odder Fodbolds U14-hold har netop gennemført en træningslejr, der strakte sig fra fredag til lørdag, og blev en stor succes for den unge trup. Lejren, som fandt sted i weekenden, bød på intens fodboldtræning og masser af sociale aktiviteter, der styrkede sammenholdet blandt spillerne.

Under lejren analyserede holdet blandt andet en kamp mellem AGF og FC Nordsjælland, hvilket gav drengene dybere indsigt i spillets taktiske aspekter. Den gode stemning og det stærke sammenhold blev fremhævet som essentielle elementer i Odder Fodbold.

Klubben roser U14-spillerne for deres flotte indsats, disciplin og holdånd, og takker alle deltagere for en vellykket weekend. Deres engagement og attitude blev fremhævet som eksempelligt, og Odder Fodbold ser frem til flere fælles begivenheder i fremtiden.