Hou og Omegns Idrætsforening forbereder en særlig fredag aften med UV-håndbold, en ny og spændende måde at spille spillet på.
Arrangementet, kaldet "Fede Fredage", finder sted i Houhallen, og deltagerne opfordres til at iføre sig hvidt eller neon tøj for at blive en del af den lysende oplevelse.
Deltagerne har også muligheden for at bestille mad, men dette skal ske senest onsdag kl. 12 via Houhallens hjemmeside. Det lover at blive en mørk, men livlig aften fyldt med aktion og sjov.
Ørting-Falling Ungdoms- og Gymnastikforening har igen i år planlagt en foreningstur, der finder sted den 25. april 2026. Arrangementet foregår i motorikhallen i Risskov, som er lejet til lejligheden.
Alle medlemmer og deres familier er inviteret til at deltage. Foreningen opfordrer alle interesserede til at kontakte Louise Vestergård for at give besked om deltagerantallet.
Foreningen glæder sig til en dag fyldt med sjov og spændende aktiviteter i hallen.
Odder Håndbold Elite meddeler, at Sparekassen Danmark som kampsponsor vil dele gratis billetter ud til interesserede fans. Billetterne kan afhentes i Sparekassens Odder afdeling fra tirsdag.
Det giver mulighed for at opleve live håndbold i Spektrum Odder, mens EM-slutrunden finder sted. Odder Håndbold Elite udtrykker taknemmelighed over den generøse støtte fra Sparekassen Danmark, der er med til at fremme sporten lokalt.
Onsdag den 28. januar kl. 17:45 byder Odder Kirke og Biffen på en aften med både film og samtale. Arrangementet, der er en del af deres "Film med mening"-samarbejde, inkluderer filmen "Herkules falder" med forudgående oplæg af sognepræst Kasper Bøtker fra Odder Kirke.
Efter filmvisningen inviteres deltagerne til en samtalecafé med sognepræsten. Filmen, der skildrer en dansk soldats kamp for at tilpasse sig livet efter mange år i krig, sætter fokus på de udfordringer, der følger med at vende tilbage til det civile liv.
Aftenens program begynder med varm kaffe og en chokoladeoverraskelse, og det hele finder sted i Biffen, der tidligere blev kåret som årets oplevelse i Odder i 2022.
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Odder. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
I den kommende uge er der spændende arrangementer i Odder. Om du er interesseret i selvhjælp, kreativ kunst eller musik, så har Odder noget at tilbyde. Tag et kig på ugens begivenheder.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Odder.
Odder Svømmeklub har åbnet for tilmelding til den kommende svømmesæson, som starter i uge 5. Klubben tilbyder hold for alle aldersgrupper og niveauer, fra de yngste børn til voksne svømmere.
Interesserede kan tilmelde sig via klubbens hjemmeside, hvor der er mulighed for at finde et hold, der passer til ens niveau. Odder Svømmeklub ser frem til at byde nye medlemmer velkommen i vandet.
Odder Håndbold Elite leder efter folk med stærke sociale mediekompetencer til at hjælpe med at styrke deres digitale tilstedeværelse.
Klubben inviterer kreative personer til at blive en del af fællesskabet og bidrage til at skabe et informativt miljø omkring deres dygtige håndboldspillere. Interesserede kan læse mere via klubbens Facebook-side.
Kystvejen 102 er netop kommet til salg til hele 8.250.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Odder.
Ørting-Falling Ungdoms- og Gymnastikforening gør klar til at tage imod gæster til morgendagens koncert med Jas og Mika. Koncerten finder sted i ØFUG's lokaler.
For de, der ønsker forfriskninger, kan man besøge ØFUG og hallens venners bod, der står klar med smilende frivillige. Bemærk, at hallens café er lukket, og det ikke er muligt at opholde sig der.
Billetter kan stadig købes på odderbilletten.dk, men der er kun få tilbage. Betaling i boden kan ske med kontanter eller via MobilePay.
I hele januar opfordrer Odder Bibliotek familier til at deltage i Børnenes Danmarksindsamling 2026, hvor børn opfordres til at gå for en god sag.
Arrangementet, initieret af DR B&U, tilbyder en enkel måde at gøre en forskel på, hvor Novo Nordisk Fonden donerer 20 kroner for hver kilometer, et barn går. Midlerne går til Danmarks Indsamling for at støtte mad og uddannelse til mødre og børn i Uganda.
Fra 12. til 31. januar kan børnene registrere deres kilometer på dr.dk/vigårsammen, og biblioteket anbefaler også spændende læsning om natur og gåture for at inspirere de små til at komme ud. Besøg Odder Bibliotek for at finde litteratur, der bringer naturen tættere på.
Biffen i Odder markerer sin 36-års fødselsdag mandag d. 26. januar 2026 med en helt særlig aften. Publikummet inviteres til premieren på den danske film "Klassefesten 4 - Venner for livet" til en rabatpris af 75 kr.
Forestillingen finder sted kl. 17:45, og den røde løber rulles ud som en festlig forberedelse til en aften fyldt med film og festligheder.
Biffen, der blev etableret i 1989 og holdt sin første filmvisning i januar 1990, blev i 2022 kåret som årets oplevelse i Odder, hvilket afspejler dets lange historie og betydning i lokalsamfundet. Interesserede kan finde flere informationer og købe billetter på biografens hjemmeside.
Odder Bordtennisklub begyndte forårssæsonen med en svær kamp, da de led et 8-2 nederlag i kvalifikationen til serie 2. Kampen bød på intense øjeblikke for holdet, der består af Tommy, Søren og Victor.
Trods presset lykkedes det Tommy og Søren at sikre hver en sejr, hvilket gav lidt at bygge videre på. Selvom holdet skal justere sig til det nye niveau, er de opsatte på at fortsætte kampen for bedre resultater i fremtiden.