Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Odder

Lokalt nyt
2 timer siden

Odder Svømmeklub tilbyder AquaFit for gravide på fredage

Odder Svømmeklub byder fremover gravide på AquaFit-hold, der afholdes fredag eftermiddag i varmtvandsbassinet. Træningen varer 45 minutter og tilbyder en skånsom kombination af konditions- og styrketræning tilpasset den enkeltes behov.

Holdet har til formål at styrke led og muskler samt skabe fysisk velvære gennem hele graviditeten. Det giver samtidig deltagerne muligheden for at nyde et trygt og socialt fællesskab med andre gravide. Øvelserne fokuserer på stabilisering og bevægelighed og afsluttes med ro og velvære.

Lokalt nyt
2 timer siden

Odder IGF Fodbold møder Boldklubben Frem på hjemmebane

Lørdag bliver der liv og fodboldglæde på Spektrum Park, når Odder IGF Fodbold byder traditionsklubben Boldklubben Frem fra Valby velkommen til kamp. Klubben opfordrer mange tilskuere til at fylde lægterne for at støtte "de blå".

Dagens kampsponsor er Advokathuset Strauss & Garlik, som bakker op om arrangementet. Fans og fodboldentusiaster kan se frem til en spændende kampdag med lokalt engagement.

Lokalt nyt
2 timer siden

Odder IGF Fodbold klar til stor kamp og prisuddeling lørdag

Odder IGF Fodbold forbereder sig på en af sæsonens højdepunkter, når de møder BK Frem i en spændende kamp på Spektrum Park lørdag. Som et særligt indslag vil klubben under pausen af kampen afsløre og hylde vindere af de prestigefyldte titler Årets Trænere og Årets Årgange.

Klubben afslører også, at deres ungdomsafdeling har modtaget to generøse gavekort fra Fodboldgolf Fredenslyst. Denne støtte er et varmt tiltag, der yderligere styrker klubbens fællesskab og kampgejst.

Ikke kun kampen, men også prisoverrækkelserne og et stærkt fællesskab vil fylde dagen med glæde. Dette er en oplagt mulighed for fans at støtte holdet og deltage i en dag fyldt med fodboldentusiasme.

Lokalt nyt
3 timer siden

Odder Svømmeklub søger ny konkurrencetræner

Odder Svømmeklub har slået dørene op for en spændende mulighed for svømmetrænere, der brænder for talentudvikling og fællesskab i klubben. Klubben søger en engageret træner til K3- og K4-holdet, der træner 2-3 gange ugentligt.

Træneren vil indgå i et stærkt team og stå for både vand- og landtræning samt planlægning af sæson og stævner. Der lægges vægt på erfaring, udadvendthed og gode kommunikationsevner.

Ansøgninger skal sendes til konkurrencechef Niels Liboriussen før 14. september 2025, og samtaler afholdes løbende. Arbejdsstedet er Spektrum Odder Svømmehal, og stillingen er på 5-7 timer ugentligt.

Lokalt nyt
3 timer siden

Fællesskabsprisen uddeles ved Frivilligmøde i Odder

Odder Kommune opfordrer lokale til at deltage i Frivilligmødet søndag den 24. august, hvor der uddeles hele tre priser, herunder Fællesskabsprisen. De nominerede til prisen er Jane, Caroline og Sara fra Odder Håndbold og Lykkeliga, Niels Otto Hansen og LEV Koret, samt Simone og Brian fra Odder Bokseklub.

Arrangementet finder sted i Rådhusgården fra kl. 10 til 12 og inkluderer både gratis morgenmad og fællessang. Alle interesserede opfordres til at komme forbi og støtte de nominerede med et "like".

Lokalt nyt
3 timer siden

Odder Gymnasium starter skoleåret med festligt introdøgn

De nye 1g-klasser på Odder Gymnasium blev budt velkommen med et aktivt introdøgn, hvor de blandt andet kunne opleve folkedans med levende musik og deltage i byløb med faglige opgaver.

Eleverne, der var let genkendelige i farvestrålende t-shirts, deltog også i sociale aktiviteter som kongespil og rundbold. Arrangementet er nøje planlagt og styret af skolens intro-udvalg, tutorer og grundforløbsledere, som skabte en varm og inkluderende start på skoleåret.

Lokalt nyt
3 timer siden

Odder IGF Fodbold udlover præmie til heldige vindere på lørdag

Odder IGF Fodbold inviterer til en sjov konkurrence, hvor deltagerne kan vinde en stadionplatte i pausen af lørdagens kamp mod Frem. Konkurrencen går ud på at svare på, om klubbens stadionspeaker Jonas Andersen fik spilleminutter for AC Horsens' 2. Hold i 1990'erne.

Vinderne trækkes blandt de korrekt svarende, og præmien består af en frankfurter, brød og en øl eller vand. Præmien skal afhentes inden anden halvleg begynder, ellers går den til Jonas Andersen. Kampstart er kl. 13:00, og spillestedet er klubbens hjemmestadion.

Lokalt nyt
4 timer siden

Introdøgn på Odder Gymnasium bød på folkedans og bålhygge

Eleverne på Odder Gymnasium blev budt velkommen med et festligt introdøgn, der ikke kun handlede om faglige forberedelser til det kommende skoleår.

Aftenen bød på indøvelse af "årgangens sang" samt traditionel folkedans, som samlede alle syv klasser i fælles glæde og aktivitet. Arrangementet blev rundet af med bålhygge, hvor eleverne kunne slappe af og nyde stemningen. Gymnasiet delte begejstret glimt af aftenens begivenheder på deres Facebook-side, hvilket gav et indblik i den gode stemning.

Lokalt nyt
21-08-2025 18:50

Søhestehold i Odder Svømmeklub tilbyder tryg svømmeundervisning

Odder Svømmeklub har fokus på inklusion og tryghed med deres Søhestehold, der henvender sig til børn i alderen 5 til 12 år. Holdet er specielt designet til børn, der har brug for ekstra støtte i deres svømmeundervisning, eksempelvis dem der er psykisk sårbare, motorisk udfordrede eller særligt sensitive.

Træningen, der finder sted hver onsdag fra 15.30 til 16.15 i vippebassinet, sigter mod at skabe en nær relation mellem barn og træner. Undervisningen tilpasses barnets personlige behov og inkluderer både lege og tekniske øvelser for at opbygge svømmefærdigheder i et trygt miljø.

Lokalt nyt
21-08-2025 12:10

Elever fra Odder Lille Friskole på aktiv cykeltur til Hou

Eleverne fra 8. og 9. klasse på Odder Lille Friskole tilbragte dagen med en aktiv cykeltur til Hou, hvor de fik mulighed for at teste deres kræfter i kajakker på havet.

Undervejs blev der desuden tid til at spille beachvolley og nyde en forfriskende dukkert, hvilket gjorde dagen både udfordrende og fornøjelig. Skolen beskrev eleverne som superseje, hvilket vidner om en dag fyldt med oplevelser og fællesskab.

Lokalt nyt
21-08-2025 11:25

AURA fortsætter som sponsor for Odder Håndbold Elite

AURA har endnu en gang valgt at støtte Odder Håndbold Elite som sponsor, idet energiselskabet fortsætter sit engagement i lokale foreninger. Sponsoratet vil gavne klubben i sæsonen 2025/26, når holdet spiller i herrernes 1. division. Odder Håndbold Elite ser frem til samarbejdet, der hjælper med at fremme både talentudvikling og det lokale fællesskab.

Administrerende direktør i AURA, Carsten Höegh Christiansen, fremhæver deres glæde ved at støtte klubben, som skaber et fælles rum for både spillere og tilskuere. Henrik Bentsen fra Odder Håndbold roser samspillet med AURA, der bidrager med energi både på og uden for banen.

AURA vil være kampsponsor, når Odder Håndbold Elite møder HC Midtjylland den 21. september kl. 15.00 i Spektrum Odder.

Det sker
21-08-2025 07:05

Oplev fællesskab og vinsmagning i Økologiens Have

Økologiens Have i Odder byder på to spændende arrangementer, der inviterer både lokale og besøgende til at opleve havens skønhed. Deltag i en arbejdsdag med fællesskab og afslut med en stemningsfuld vinsmagning i Danmarks største økologiske have.

Oplev fællesskab og vinsmagning i Økologiens Have
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
20-08-2025 19:45

Odder Svømmeklub inviterer børn til Jump4fun torsdag

Odder Svømmeklub byder velkommen til Jump4fun torsdag eftermiddag for børn mellem 6 og 16 år. Dette initiativ er for dem, der søger et frirum med fokus på trivsel og bevægelsesglæde uden konkurrenceelementer.

Aktiviteterne starter med træning i bordtennislokalet kl. 15.00, efterfulgt af svømning i vippebassinet. Formålet med Jump4fun er at styrke deltagernes selvværd og kropsbevidsthed gennem sjove og inkluderende lege og øvelser. Eventet tilgodeser børn, der ønsker at bevæge sig og have det sjovt i en tryg atmosfære, uanset deres niveau eller tidligere sportsoplevelser.